Dace Lindberga: Kāpēc latvietim savā valstī ir jājūtas kā krievijā?

Kāda būtu jūsu reakcija, ja šodien kaimiņš ienāktu jūsu mājās, izmestu, nogalinātu jūsu radiniekus un pats ievāktos jūsu dzīvoklī? Viņš pārkārtotu mēbeles, ienestu savas mantas, iegultos jūsu gultā, pametot jums segu uz grīdas – te ir Tava vieta, un tagad mēs dzīvosim tā! Varēsi no rīta man kafiju pienest, ja nepildīsi manus noteikumus, saukšu par naida kurinātāju, fas*istu, nac*istu! Īsāk sakot, Tu vari palikt dzīvot savā mājā, bet Tev jādara ir viss, lai man ir ērti!

Tieši šāda situācija ir de facto Latvijā! Un es, protams, runāju par valodu publiskajā telpā! (Lūdzu apzināti vai neapzināti nejaukt ar privāto telpu, jo mājās katrs runā, kā vēlas). Man nav saprotams, kāpēc latvietim savā valstī ir jājūtas kā krievijā? Un šī situācija ir katastrofāli nopietna. Kāpēc apzināti un neapzināti tiek uzturēta šī divvalodība mūsu valstī publiskajā telpā?

Es neesmu pret krievu valodu, bet es esmu pret krievu valodu kā de facto otru valodu mūsu valstī, jo tas pārkāpj mūsu Satversmi un iznīcina manu valodu un tautu! Cilvēki, kuri nemāk krievu valodu, nevar dabūt darbu Latvijā. Jaunieši brauc prom no valsts. Tas ir katastrofāls noziegums pret valsti un latviešiem, ko pieļauj valdība!

Publiskā telpa – veikali, medicīnas iestādes, valsts iestādes, mediji, reklāmas internetā, e-pastos, politiķu diskusijas, mācību iestādes, publiskie pasākumi, visur paralēli un dažkārt pat pārākumā ir svešas valsts valoda – krievu valoda! Kāpēc vēl joprojām šis viss tiek uzturēts? Ar valdību viss ir skaidrs, neko diži nozīmīgu tā šajā virzienā nedarīs. Tā neko nav darījusi pēdējos 30+ gadus, ne arī pēdējos 2+ gadus. Kaut ko acu aizmālēšanai… Bet es ticu un zinu, ka nāks jauna valdība, kura šo labos ar likumdošanu latviešu valodas 100% nostiprināšanai Latvijā!

Lai gan mēs esam ļoti pieraduši, bet, ja mazliet pavēro situāciju no malas, tad tā ir dramatiska. Mūsu latviešu valoda iznīkst! To aprij un aprij krievu valoda.

Jau no paša rīta, ja ieejam kādā lielveikalā, ir dzirdams, kā veikala darbinieki savā starpā sabļaustās krievu valodā. Vienalga – apsargi, pārdevēji, apkopēji, menedžeri. Un tā tas turpinās visas dienas garumā! Esmu dzirdējusi tik daudz stāstus, kā Taņai veiks operāciju, Ļena ir braukusi atvaļinājumā uz tādām un šādām valstīm. Un tas viss notiek pārsvarā krieviski. Tas ir absolūti lielākajā vairumā visos veikalos un citās pakalpojumu sfērās!, Rimi, Maxima K-Rauta, DEPO, Latvijas Pasts, Latvijas bankas, medicīnas iestādes utt. KĀPĒC man savā valstī ir jājūtas kā krievijā? Kāpēc latvietim savā zemē ir jājūtas kā svešā valstī? Tas ir absolūti nepieņemami!

Otrs jautājums, kāpēc apkalpošana ir krievu valodā? Kādiem dieviem par godu Latvijā dzimis un audzis krievs ir jāapkalpo krieviski? Nu jau droši varam teikt, ka krievi uz Latviju nebrauc ( tā vismaz valdība solīja), kāpēc šeit dzimušu un augušu krievu ir jāapkalpo krieviski? Viņi visi vienā balsī deklamē, ka te ir viņu dzimtene, tad kāpēc viņi tiek apkalpoti svešas, ne savas dzimtenes valodā? Ļoti, ļoti reti izņēmumi ir krievi, kuri paši pie kases runā valsts valodā. Es vienmēr ar dziļu cieņu noraugos šajos inteliģentajos cilvēkos. Diemžēl, savā lielākajā masā, situācija ir dramatiska. Viņi pat nevīžo mazāko cieņu – pateikt labdien, paldies valsts valodā, bet latvietis momentā metas lauzīt savu mēli krieviski. Atceries par nomesto deķi uz grīdas raksta sākumā! Un tas ir latvieša pašcieņas trūkums, bailes runāt savā dzimtajā valodā savā valstī ar krievu. Vēlreiz jautāju, kāpēc Tu, latvieti, runā krieviski, nevis krievs ar Tevi latviski Latvijā? Kādām fantāzijām par godu Tev ir jāapkalpo svešā krievu mēlē cilvēks, kurš šeit ir dzimis un audzis? No kā Tu baidies? Kāpēc sabiedrībā ir izveidots aplams priekšstats, ka runāt ar krievu latviski ir naida kurināšana, bet runāt ar krievu krieviski ir pieklājīgi? Jūs aptverat, kāds absurds ir okupācijas gados ieborēts smadzenēs? Kāds iznīcinošs audzējs ir ielaists latvieša pašapziņā? Attopieties! Kas jūs savā valstī esat? Mūžīgie kalpi vai kungi? Un pēc tam tad ir tās gaudas – mūs valdība tā un šitā… Bet ko Tu, cilvēk, gribi? Protams, ka Tevi tā un šitā, ja Tu pat savā valstī nespēj runāt savā valodā! Tu ar lielāko prieku izlokies un izklājies katram, tādā veidā iznīcini sevi, savu identitāti! Un tas ir gan valdības, gan tautas līmenī!

Latvieti! Attopies, atmosties, atjēdzies!

Tev ir sava valsts – Latvija!

Tev ir sava valoda – latviešu valoda!

Tev ir sava kultūra!

Tev ir sava vēsture!

 

Cieni to!

Rūpējies par to!

Runā labas lietas par savu valsti, nāciju, kultūru, valodu!

Sargā to, kas Tev ir!

#Runālatviski

 

P.S. Ukraiņus lieciet mierā! Ukraiņi Latvijā nav ne arguments, ne cēlonis Latvijas rusifikācijai!

Dace Lindberga

Dalies:
Facebook
Twitter
WhatsApp

Apej cenzūru!

Neesi atkarīgs no sociālo tīklu starpniecības – saņem “Austošās Saules” ziņu apkārtrakstu savā e-pastā.