Varonības atdzimšana

Karš intensificē visas cilvēciskās īpašības – gan nelietību, gan arī varonību. Tas izdzēš neitralitāti un izlikšanos, tas parāda to, kas ir kas. Pret okupantu zemiskumu pretī ir nostājusies visa ukraiņu nācija. Laikmetā, kad šķita, ka Rietumi spēj atražot vien patērētāju sabiedrības viltusvērtības,  sentimentalitāti bez patiesas atbildības uzņemšanās un influencierus, Ukraina parāda, ka Eiropas sirds ir dzīva – tā pukst Eiropas austrumos, kur ukraiņu vīri un sievas ir gatavi atdot savu dārgāko par dzimteni un savu bērnu nākotni. Mūsdienu “ironiskajā” laikmetā, kas katru upurēšanos par kaut ko augstāku saista ar naivu un anahronisku ideālismu, tā ir sacelšanās ne tikai pret Kremļa okupāciju, bet arī pret to morālo indi, kas gadu desmitiem ir no iekšpuses grauzusi visu Rietumu sabiedrību.

Ķīna zina, ko tā vēlas. Krievija arī ir izvirzījusi savu vīziju – mums visiem par nelaimi. Rietumi tikmēr ir izrādījušies apjukuši un sašķelti. Vairs nav ne Čērčilu, ne Tečeru, ne Reiganu. NATO kā institūcija darbojas un attur pasauli no neatgriezeniskas iesoļošanas 3. pasaules karā. Institūcijas ir racionāli atturešanas rīki, taču morālais spēks pieder cilvēkiem.

Vispārāko morālo spēku parāda ukraiņi – Kijevas “spoku pilots”, Čūsku salas aizstāvji, inženieris Skakuns Vitālijs, kurš uzspridzinājās līdz ar Heničeskas tiltu, lai apturētu okupantus, neskaitāmi citi. Pat bijušais komiķis Zelenskis, kurš parāda, ka Eiropā vēl ir patiesi valstsvīri un līderi, kas evakuācijas vietā pieprasa munīciju – tā turpināt!

Man, protams, ir savi secinājumi par šī kara militāri stratēģisko pusi un iespējamiem attīstības scenārijiem. Taču šis nav labākais brīdis spekulācijām. Būtiski ir tas, ka Ukraina morāli un ilgtermiņā jau ir uzvarējusi. Putins nekad nav sapratis, ka bez lielvalstīm un iebaidīta bara, kas seko pavēlēm, ir arī mazas nācijas un brīvi ļaudis, kas ies līdz galam! Man ir tas gods pazīt ukraiņus, kuriem karš ir ikdiena jau astoņus gadus. Viņu drosme un noturība briesmu priekšā šobrīd ir kļuvusi par visas nācijas raksturu. Un šo nāciju neviens vairs nekad nepakļaus!

Raivis Zeltīts

Dalies:
Facebook
Twitter
WhatsApp

Apej cenzūru!

Neesi atkarīgs no sociālo tīklu starpniecības – saņem “Austošās Saules” ziņu apkārtrakstu savā e-pastā.