Viedokļu plurālisms Veinbergai un TVNET neeksistē

28. aprīlī izdzisa Tukumā smagus apdegumus guvušā mediķa Normunda Kindzuļa dzīvība. Pagaidām nenoskaidrotu apstākļu dēļ viņš tika aizdedzināts vai aizdedzies savas mājas kāpņu telpā. Traģisko atgadījumu izmeklē policija un tas, vai noticis noziegums, kā arī vainīgais vai vainīgie pagaidām nav publiski zināmi.

Tomēr Latvijas informatīvajā telpā, turklāt tās daļā, kuras izteikšanās brīvību saista pašu pieņemtie Latvijas Mediju ētikas padomes ētikas kodeksa nosacījumi, lielā mērā noformējies spriedums par to, kurš ir atbildīgs par necilvēcīgo noziegumu. Izrādās, tā nav persona, kas aplēja bojāgājušo ar degšķidrumu un piešķīla uguni. Nē, kā portālā TVNET publicētajā rakstā “Par slepkavības mēģinājumu Tukumā atbildība jāuzņemas Latvijas politiķiem un baznīcai” apgalvo Sandra Veinberga, vainīgie ir “konservatīvie politiskie grupējumi”. Līdzīgu uzsaukumu savā twitter kontā publicē arī Latvijas Radio žurnāliste Anita Brauna, taču drīz vien to izdzēš. Sandra Veinberga iet tālāk, un vainu par notikušo mēģina uzvelt plecos visiem tiem, kuri iebilst pret Stambulas konvencijas ratificēšanu Latvijā un apšauba Satversmes tiesas 2020. gada 12. novembra spriedumu, ar kuru noteikts, ka bērna tēvam pienākošos atvaļinājumu var izmantot bērna mātes seksuālā partnere. Kā prasmīga VDK izmeklētāja publiciste Sandra Veinberga “ceļ galdā” arvien jaunus un jaunus faktus, kam, lai arī tie brīžiem saputroti (piemēram, nepareizi minot partijas, kuras balsoja par Satversmes grozījumiem 2005. gadā), būtu jāpierāda autores izvēlēto grēkāžu vaina Tukuma traģēdijā. Satversmes 110. panta par laulību kā vīrieša un sievietes savienību ieviešana, publiska kritika iepriekš minētajam Satversmes tiesas spriedumam un pat piederība baznīcai pati par sevi Veinbergas kundzes savērptajā apsūdzībā ir vainu pastiprinoši apstākļi. Tiek iezīmēta drūmā nākotnes aina tumsonīgajā Latvijā – tālruņu numuri, kur ziņot par citādi domājošajiem, un pat nāves nometnes. Turklāt Veinbergas kundze pareģo, ka ar 23. aprīli slepkavošanas mēģinājumu sērija tikai aizsākta. Nezinātāju auditorijai, iespējams, ticamā veidā autore “pierāda”, cik ļoti situācija cilvēktiesību jomā Latvijā slīdējusi uz leju kopš 1990. gadiem. Šo regresu panācis lasītājam uzburtais gandrīz neticami ļaunā “konservatīvā” mitoloģizēts tēls. Tādam, ekstrapolējot Veinbergas kundzes secinājumus, vajadzētu atbilst arī otram Tukuma traģēdijā cietušajam, kurš apdega, mēģinot glābt savu jau liesmojošo draugu Normundu. Šis puisis kandidē vēlēšanās no Sandras Veinbergas rakstā demonizētas organizācijas saraksta.

Retorisks jautājums: vai gadījumā, ja uzbrucēja agresiju būtu izraisījusi narkotiku lietošana, vai raksta autore tikpat pārsteidzīgi mestos vainot liberālos spēkus, kas uzstāj uz to legalizāciju un pat runā par narkotiku nekaitīgumu/mazkaitīgumu?

Secinājumu daļā rakstītāja pat aizdomājas, vai cilvēkiem ar kristīgo pārliecību vajadzētu ļaut ieņemt politiskus amatus vai izmeklētāja amatu policijā. Autores revolucionārajā pārliecībā izšķīst gan cietušo privātās dzīves neaizskaramība, gan cieņa pret upuru un viņu tuvinieku ciešanām, gan Mediju ētikas kodeksa principi – godprātība (“nav pieļaujama un ir novēršama nepatiesas, sagrozītas vai maldinošā formā pasniegtas informācijas, pārspīlējuma, stereotipizācijas publiskošana un centieni tīši un aizklāti ietekmēt auditoriju) un faktu pārbaude. Pat vienkāršs veselais saprāts atkāpjas publicistes personīgo aizspriedumu priekšā: Veinbergas kundze, šķiet, pat neaizdomājas, ka sadistiska slepkavība ir nesavienojama ar konservatīvām vērtībām, no kurām galvenā ir cieņa pret cilvēka dzīvību. Raksts nepieļauj iespēju, ka konservatīvo cilvēku motivācija turēties pie saviem uzskatiem un nepāriet liberāļu nometnes pusē varētu nebūt balstīta asinskārē, ļoti atgādinot padomju varas skaidrojumu, kāpēc “kulaki” nerāvās stāties kolhozos. Dabisks un demokrātisks viedokļu plurālisms Sandrai Veinbergai un TVNET neeksistē – ir tikai pretnostatījums labajos un ļaunajos, pareizajos un nepareizajos. Arī Anda Kudora atbildes rakstu TVNET atsacījās publicēt.

Sandras Veinbergas apgalvojumi ir melīgi attiecībā pret konservatīvas pārliecības cilvēkiem, Latvijas politiķiem, baznīcu, ticīgajiem. Portālam TVNET un Sandrai Veinbergai būtu jāatvainojas Latvijas sabiedrībai.

Viedokli par Sandras Veinbergas publikāciju Latvijas Mediju ētikas padomei var iesniegt padomes mājaslapā.

Dace Matsone

Dalies:
Facebook
Twitter
WhatsApp

Apej cenzūru!

Neesi atkarīgs no sociālo tīklu starpniecības – saņem “Austošās Saules” ziņu apkārtrakstu savā e-pastā.