Atbildot uz aicinājumu nacionālistiem saliedēties

Kustība “Austošā Saule” nav saņēmusi vēstuli, kuru publicēja partijas Nacionālā Savienība “Taisnīgums” valdes priekšsēdētājs Viktors Birze. Tomēr mūsdienās ir pieņemts, ka profila atzīmēšana Twitter (X) tiek uzskatīta par oficiālu uzrunāšanu. “Austošā Saule” valde sniedz savu atbildi.

Publicētajā aicinājumā ir vairākas būtiskas idejas un priekšlikumi, kuras varētu uzskatīt par līdz šim pārdomātāko aicinājumu attiecībā uz “Austošās Saules” iesaisti partiju politikā. Atzīstama ir izpratne par apdraudējumiem Latvijai un latviešu tautai. Atzīstama ir arī ideja par sadarbības modeli, kurā mūsu kustībai nebūtu jāupurē sava izpratne un pieeja politisko problēmu aktualizēšanai un sava identitāte, kas gandrīz četros gados ir guvusi vērā ņemamu atpazīstamību sabiedrībā. Turpmāko atbildi aicinām uztvert ne kā apstiprinājumu vai noraidījumu, bet gan kā norādi uz vairākiem tūlītēji nojaušamiem izaicinājumiem piedāvātajā sadarbības modelī.

Pirmkārt, vieni no aicinājuma adresātiem ir “Jaunā konservatīvā partija”. Gan Saeimas vēlēšanu, gan Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultāti skaidri norāda, ka vēlētāji nav piedevuši šīs partijas faktiskās ideoloģijas maiņu, kas saistīta ar “partnerības” likumprojektu virzīšanu un 40 miljonu eiro piešķiršanu ebreju organizācijai, kurai nav saistības ar pirmskara Latvijas ebreju kopienu, nerunājot par morālo atbildību, ko Latvijas valsts ar šo soli uzņēmās par vācu okupantu noziegumiem. Šādas darbības, mūsuprāt, prasa kļūdu atzīšanu, atvainošanos un soļus, kas šo nodarījumu smagumu mazina. Protams, šajā partijā ir arī cienījami cilvēki, kā Liāna Langa un noteikti arī citi, tomēr tas nemaina faktu, ka politiski šo organizāciju var uzskatīt par izbeigušos – tā nav publiski atzinusi savas kļūdas, tā pat nav mainījusi savu tēlu, un vēlētāji to ir attiecīgi novērtējuši. Ja runājam par topošu nacionālu spēku koalīciju, tad tās pamatā ir jābūt patiesām un noturīgām vērtībām. Vēlētāji nav muļķi, un prasība pēc jaunas politikas tik tiešam ir prasība pēc JAUNAS, nevis vecas politikas – jau divreiz izbalsotās. Mēs aicinām šos atsevišķos biedrus neturēties pie organizācijas tikai tās formas vai valsts finansējuma priekšrocību dēļ, bet ieklausīties savā sirdsapziņā un meklēt sabiedrotos mūsu rindās, kā to jau vairāki ir izdarījuši.

Otrkārt, piedāvātā sadarbības platforma apvienība “Tauta. Zeme. Valstiskums.” mums nav pazīstama. Mums ir zināma Aleksandra Kiršteina biedrība “Latvijas Neatkarības kustība”, kuras kandidātu saraksts caur minēto apvienību uz Eiropas Parlamenta vēlēšanām liecina par jaunu un inteliģentu labējās politikas piedāvājumu. Šīs gan bija nepareizās vēlēšanas, kurās pieteikt jaunu politisko organizāciju, un steiga nekad nenāk par labu. Bet kopumā šeit ir redzams potenciāls organizācijai, ar kuru ir vērts sadarboties. Savukārt minētā apvienība “Tauta. Zeme. Valstiskums.” pēc publiski noprotamās informācijas sastāv no vismaz trīs partijām, par kurām mums tikpat kā nekas zināms. Partiju Latvijā veido vismaz 200 biedri – tātad runa ir par aptuveni 600 citu partiju cilvēkiem, ja tās ir partijas pēc būtības, ne vien juridiskās formas. Ir pilnībā iespējams, ka mūsu piesardzībai nav pamata un šo apvienību veido krietni ļaudis, tomēr mēs atkārtoti norādām, ka “Austošā Saule” pirms vēlēšanu alianšu veidošanas dibinās savu politisko partiju. Būt vienai partijai starp vairākām ir līdzvērtīgs sadarbības modelis. Būt biedrībai daudzu partiju apvienībā tāds nav.

Treškārt, ir jārunā par “ziloni istabā”, t.i., Nacionālo apvienību. Ja reiz aicinājums apvienoties tiek adresēts arī Jaunajai konservatīvajai partijai, kas ir pieļāvusi daudz lielākas atkāpes no savas ideoloģijas, tad kāpēc sadarbībai nav uzrunāta arī Nacionālā apvienība? Mēs šobrīd nerosinām to darīt, taču ir jābūt konsekventiem – ja apvienošanās pamats ir vērtības, tad ir jāpamato, kāpēc viena partija tiek uzskatīta par nacionālu, bet cita par tādu netiek uzskatīta. Kādas tieši ir sarkanās līnijas? Tas nav noprotams. Ja apvienošanās pamats ir taktisks aprēķins apvienot visus spēkus, kas pretendē uz nacionālisma tēmu politikā, bet nav Nacionālā apvienība, tad tā arī jāatzīst. Tomēr, mūsuprāt, tas nav pozitīvs piedāvājums. Ja jaunais nacionālisma politiskais piedāvājums vēlēšanām nebūs kvalitatīvi atšķirīgs, tad nav būtiski tas, cik politiskās partijas vai biedrības tiek apvienotas. Svarīgi ir formulēt antiliberāla nacionālisma stratēģiju, kas vienlaikus spētu novērst prokremlisko spēku ietekmi. Mēs esam pieredzējuši to, kā Nacionālā apvienība “Jaunās Vienotības” koalīcijās tiek “normalizēta”, zaudējot savu cīņassparu un pēc tam arī zaudējot vēlēšanas un vietu koalīcijā. Tas vēl lielākā mērā attiecas uz “Jauno konservatīvo partiju”, kura šo procesu izgāja straujāk un ar vēl smagākā sekām pašas integritātei. Ir taisnība, ka katrai organizācijai ir savi intelektuālie, finansiālie un organizatoriskie resursi, taču pie līdzšinējo kļūdu atkārtošanas un noteiktām apvienošanās kombinācijām ir iespējams lielu daļu no tiem zaudēt, nerunājot par spēka vairošanu.

Kopsavelkot. Politisko panākumu gūšana nav atkarīga no iespējami lielākā skaita organizāciju apvienošanas. Politikā 2+2 ne vienmēr ir četri, nerunājot nemaz par pieci. Pārāk pretrunīgu organizāciju apvienošana vai arī līdz šim atkārtoti neveiksmīgu politisko projektu pievienošanās var novest drīzāk pie sliktāka rezultāta visiem. Ir jābūt skaidrākām “sarkanajām līnijām”, lai jaunā piedāvājuma vietā netaptu politiskais izsmiekls vai jaunais politiskais kuģis nebūtu sasaistīts ar tik smagu enkuru, ka nekur neizkustas. “Austošā Saule” nav “pareizāka” par citām organizācijām – tomēr neviens nevar noliegt mūsu degsmi un gatavību cīnīties par nacionālo ideju. Mēs esam vēl jauna organizācija, mēs neesam ideāli, bet mēs augam un strādājam, lai īstenotu pašreizējo tuvāko mērķi – izveidot oficiālu, neatkarīgu, pašpietiekamu un principiāli bezkompromisu latviešu nacionālisma partiju. Politisko partiju aliansei, kādai pirms Saeimas vēlēšanām tāpat būs jātop, ir jābūt ar politiski jaunu cilvēku kodolu, kuriem nevar pārmest ne sasmērēšanos ar krievu oligarhiem, ne politiskos kompromisus ar galēju liberālismu, ne korupciju. Mēs aicinām sev pievienoties citus ar līdzšinējo Latvijas politisko kursu neapmierinātus patriotus, kas meklē kustību ar uzvarētāju attieksmi un jaunu enerģiju.

“Austošā Saule” valde

Dalies:
Facebook
Twitter
WhatsApp

Apej cenzūru!

Neesi atkarīgs no sociālo tīklu starpniecības – saņem “Austošās Saules” ziņu apkārtrakstu savā e-pastā.