“Austošā Saule” rosina lielāku valsts valodas aizsardzību

“Austošā Saule” ir iesniegusi Saeimas Nacionālās apvienības un Apvienotā saraksta frakcijām, kā arī pie frakcijām nepiederošajam deputātam Aleksandram Kiršteinam likumprojektus, kura mērķis ir novērst agresīvu un organizētu vēršanos pret valsts valodas lietotājiem, kā arī novērst agresīvu vēršanos pret valsts valodu kā konstitucionālu vērtību un organizētu tās ietekmes mazināšanu publiskajā telpā.
 
Likumprojekti paredz grozījumus Krimināllikumā, paredzot kriminālatbildību ar brīvības atņemšanu par darbībām, kas vērstas uz naida vai nesaticības izraisīšanu pret personu par to, ka šī persona lieto vai vēlas lietot valsts valodu, kā saistībā ar pret valsts valodu vērstu darbību – vēršanos pret valsts valodu kā savstarpējo saziņas valodu publiskajā telpā un par valsts valodas ietekmes mazināšanu, kā arī par tādu pašu darbību, ja to izdarījusi personu grupa vai valsts amatpersona, vai uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vai organizācijas atbildīgs darbinieks.
 
“Austošā Saule” uzsver, ka latviešu valoda ir neatņemama Latvijas valsts konstitucionālās identitātes sastāvdaļa un demokrātiskas sabiedrības pamats. Latviešu valoda kā vienīgā valsts valoda ir visu Latvijas iedzīvotāju savstarpējās saziņas valoda un demokrātisko sabiedrību vienojoša valoda. 
 
Līdz šim ar Krimināllikuma palīdzību ir aizsargāts Latvijas valsts ģerbonis, karogs un himna, savukārt valsts valodas jomā ir noteikta administratīvā atbildība.
 
Tomēr klaja necieņas izrādīšana un citi nodarījumi pret valsts valodu ne vienmēr tiek efektīvi atzīti par pārkāpumiem un sodīti, kā arī novēroti un zināmi daudzi gadījumi, kad mēģināts neļaut lietot valsts valodu, radīt nelabvēlīgas sekas tās lietotājiem un uzspiest citu valodu gan individuālā, gan valsts līmenī, tādējādi apdraudot Latvijas valsti veidojošās un sabiedrību vienojošās vērtības un identitāti. “Austošās Saules” rosinātie likumprojekti šos draudus ievērojami mazinātu.
 
“Austošā Saule” sekos līdzi likumprojektu virzībai Saeimā un sagaida Saeimas deputātu aktīvu rīcību un atbalstošu balsojumu.
 
“Austošā Saule” valde
Dalies:
Facebook
Twitter
WhatsApp

Apej cenzūru!

Neesi atkarīgs no sociālo tīklu starpniecības – saņem “Austošās Saules” ziņu apkārtrakstu savā e-pastā.