Austošā Saule

Latviskums. Taisnīgums. Kārtība.

Kazachija nenovēršami raisās vaļā no Kremļa lupatu impērijas

2014. gada janvārī, četrdesmit dienu priekš prokremliskā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča bēgšanas, uzrakstīju rakstu, ka Ukraina nenovēršami raisās vaļā no Kremļa lupatu imperijas. Cēlonis vienkāršs — dēmografija: zeme atkrievojas, un ir tikai laika jautājums, līdz polītika sekos iedzīvotāju (un vēlētāju) sastāva maiņai.

Ar Kazachiju ir līdzīgi. Lai cik prokrievisks būtu valdošais režīms, lai cik okupantu šobrīd Krievija ievestu, dēmografijas dzirnas to samals. Kazachijas dēmografiskā attīstība ir spilgts kolonizēšanas un dekolonizācijas paraugs (skatīt attēlus).

Kazahija - statistikaKazahija - statistika

Līdz 19. gadsimta beigām Kazachija bija etniski viendabīga. 20. gadsimta sākumā sākās kolonizēšana ar krieviem un ukraiņiem. Pirmā pasaules kaŗā un pilsoņu kaŗā kazachu brīvības un neatkarības centieni tika asiņaini apspiesti. 30. gadu sākumā komūnisti izraisīja badu, kas bija vēl smagāks par ukraiņu holodomoru un kuŗā gāja bojā ap 1,5 mln kazachu. Simtiem tūkstošu izdevās gaŗām komūnistu robežsargu ložbeŗiem aizbēgt uz Ķīnu. Tādējādi 1939. gada tautskaitē kazachu bija divreiz mazāk, nekā būtu bijis ar normālu attīstību pēc 1926. gada. Tāpat Staļina laikā uz Kazachiju izsūtīja dažādas citas tautas un rūpniecībai ieveda strādniekus no citām SPRS daļām. Pēdējā lielākā pārkrievošanas kampaņa bija 50. gadu otrā pusē neskarto zemju apgūšana zemkopībai.

Iznākumā 1959. gada tautas skaitīšanā kazachu savā zemē bija vairs 30% iedzīvotāju. No 16 territoriālām vienībām (apgabali un tālaika galvaspilsēta Almati) pamattauta bija vairākumā tik divos apgabalos (abos zem 75%), sešos Ziemeļkazachijas apgabalos kazachu bija padsmit procentu, galvaspilsētā — 9%.

Taču jau nākamā, 1970. gada tautskaitē kļuva redzams, ka pārkrievošana cietusi sakāvi, sākusies lienoša Vidusazijas dekolonizācija un vēl viena impērija ies bojā no gremošanas traucējumiem. SPRS sabrukšanas laikā 1989. gadā kazachi bija atguvušies līdz 40% un skaitā apsteiguši krievus. Neatkarīgā Kazachijā, lai cik Nazarbajeva režīms bija tuvs Kremlim, dekolonizācija notikusi straujāk nekā Tautas frontes — “Latvijas ceļa” — “Tautas partijas” — “Vienotības” pārvaldītā Latvijā.

Šobrīd kazachi ir jau 70% iedzīvotāju, no 17 territoriālām vienībām zem puses tik divās — un tikai vienā no tām mazāk nekā krievu, savukārt trīs apgabalos jau pāri 90%. Krievu imperiālistu sapnis par Ziemeļkazachijas pievienošanu ir izsapņots, lielā mērā to sagraut palīdzējusi galvaspilsētas pārcelšana uz ziemeļiem (stepes vidū tagad miljonpilsēta ar 80% kazahu). Arī iespējas izmantot Ziemeļkazachiju šantāžai ievērojami kritušās. Tāpat mainījusies ne tikai dēmografiskā situācija, bet arī tautas apziņa. Krievu imperiālistu un padomju noziegumi pret kazachiem netiek noklusēti, un Maskavas pārvaldīta SPRS netiek uzskatīta par dzīves paraugu.

Tāpēc, lai kādas troņu cīņas šobrīd notiktu un lai cik divīziju Putins ievestu, vienas paaudzes mērogā tās ir putas. Kazachija nenovēršami raisās vaļā no Kremļa lupatu imperijas.

Ritvars Eglājs

Dalies:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Apej cenzūru!

Neesi atkarīgs no sociālo tīklu starpniecības – saņem “Austošās Saules” ziņu apkārtrakstu savā e-pastā.