Vadītā revolūcija. Krievijas tautiešu un “antifašistu” aktīvisti Latvijā.

Antifa Latvijā ir jāvērtē Krievijas tautiešu politikas kontekstā. Šeit ir vērojamas atšķirības no Rietumeiropas un ASV Antifa. Krievijas ietekme ir tieša, un vietējie “antifašisti” (Latvijas gadījumā lietosim pilno apzīmējumu, lai nošķirtu dažādās Antifa izpausmes) ir gandrīz bez izņēmuma saistīti ar krievvalodīgo interešu organizācijām. Atšķirības ir arī metodēs – ja neskaita provokācijas 16. martā, tad pārsvarā šīs organizācijas ir mazaktīvas, un viņu darbības intensitāte un gatavība uz vardarbību ir ievērojami zemāka kā ārzemju Antifa organizācijām. Tāpat Latvijas “antifašisti” pamatā ir vecākas paaudzes padomju cilvēki, kas kontrastē ar Rietumu Antifa jauneklīgo raksturu. Tomēr saiknes starp abiem šiem Kremļa projektiem pastāv, un Latvija kā Eiropas robežvalsts ir tā vieta, kur šīs divas ietekmes dabiski saplūst.

2016. gadā pirms 16. marta pasākumiem Hamburgas lidostā tika aizturēti Vācijas “Kreiso” politiķi. Vācijas komunistiskās partijas un vēsturiskās Antifa kustības mantiniekus uz Latviju bija uzaicinājis Jānis Kuzins – “Par Neatkarīgu Latviju” (Tagad – “Jaunā Saskaņa”) ģenerālsekretārs. Zināms arī kā bijušais Jūrmalas domes deputāts, aktīvs “antifašists” un cilvēks ar apbrīnojamu spēju regulāri tikt pie zilas acs.

Kuzins kopā ar Josifu Korenu darbojas “Apvienībā pret nacismu”, kas ir skaļākie (burtiski) 16. marta pasākumu traucētāji. “Apvienība pret nacismu” ir Latvijas nodaļa “World Without Nazism” (WWN, “Pasaule bez nacisma”) tīklam, ko vada Putinam pietuvinātais oligarhs Boriss Špīgels. WWN Krievijas filiāli vada Latvijā dzīvojošais Valērijs Engelss.

Vīrietis ar zilu acikomunists smēķēBoriss Špīgels

J.Kuzins, J. Korens, B. Špīgels

Baltijas valstu drošības iestādes WWN raksturo kā Krievijas propagandas organizāciju. WWN runā par “fašisma atdzimšanu” Baltijā un Ukrainā, kā arī aizstāv Krievijas versiju par 2. pasaules karu. WWN apvieno 131 organizāciju – to skaitā ir starptautiskā “Līga pret nomelnošanu”, kas ir organizācija, kura velta daudz enerģijas cīņai pret “naida noziegumiem”.

Portāls kompromat.lv ir ziņojis, ka “World Without Nazism” aktīvistu vidū ir arī Ruslans Pankratovs (“Rīcības partija”, “Eirāzijas tautas frontes” apbalvojuma saņēmējs no Krievijas Ārējā izlūkošanas dienesta virsnieka Dmitrija Jermolajeva), Sergejs Mirskis un Nikolajs Kabanovs (“Saskaņa”), kā arī cita “antifašistu” organizācija – “Latvijas antifašistiskā komiteja” (LAK).

Smaidīgs kremlinsVīrietis uzvalkāIereibis vīrietis

R. Pankratovs, S. Mirskis, N. Kabanovs

LAK priekšsēdētājs ir E. Gončarovs, kurš ir arī pārstāvēts “Nepilsoņu kongresā”, ko vada Elizabete Krivcova (“Saskaņa”). Cits “Nepilsoņu kongresa” dalībnieks ir Sergejs Malahovskis – nereģistrētās “Antifašistu frontes” izveidotājs (jo ar “komitejām” nepietiek…). “Nepilsoņu kongresa” izveidē ir piedalījies Miroslavs Mitrofanovs, kurš kopā ar Tatjanu Ždanoku vada “Latvijas Krievu savienību” (LKS). Tatjana Ždanoka un LKS ir atslēgas elementi  Krievijas tautiešu/“antifašistu” struktūrā Latvijā. Cieši ar LKS ir saistīti 9. maija “svētku” organizatori “9. maija fonds”. Komuniste, interfrontiste un cīnītāja pret Latvijas neatkarību Ždanoka ir viena no “Latvijas cilvēktiesību fonda” dibinātājām, šīs organizācijas valdes locekļi ir arī LKS valdes locekļi. Šī organizācija no “Krievijas tautiešu atbalsta un tiesību aizstāvības fonda”, ko dibinājusi Krievijas Ārlietu ministrija,  gadiem ilgi ir saņēmusi desmitiem tūkstošu eiro – 2014. gadā pat 94 423 eiro.

Saskaņas deputātekrievu aktīistsVeca komuniste

E. Krivcova, M. Mitrofanovs, T. Ždanoka

Ždanoka ir arī izveidotāja “Eiropas Krievu aliansei”, ko vada Miroslavs Mitrofanovs. Šī organizācija lobē Krievijas “tautiešu” politikas mērķus Eiropas Savienības līmenī. Tās biedrs ir arī “Latvijas Krievu kopienas” prezidents, latviski nerunājošais bijušais Saeimas deputāts no “Saskaņas” Valērijs Kravcovs.

Valērijs Kravcovs

V. Kravcovs

Kā redzams, jautājumos, kuros ir acīmredzama Kremļa ietekme, “Saskaņa” un LKS darbojas kā viena organizācija. Taču pēdējā laikā sadarbība ir vērojama citā laukā. Ždanoka Eiropas Parlamentā (EP) pārstāv “Zaļo un Eiropas Brīvo apvienību” (Greens/EFA), kas ir daļa no EP LGBT intergrupas, kurā personīgi ir iestājies arī “Saskaņas” Nils Ušakovs (“Sociālistu un demokrātu progresīvā apvienība”, S&D). Tur arī, protams, atrodas Attīstībai Par EP grupa “Atjaunot Eiropu”. Jā, tas pats Nils Ušakovs, kurš savulaik sūtīja atskaites Krievijas vēstniecības darbiniekam Aleksandram Hapilovam. No tās pašas “Saskaņas”, kuras elektorāts pamatā ir ar konservatīviem uzskatiem par ģimeni. Jau Latvijas līmenī var konstatēt pazīmes Kremļa lielajai stratēģijai – vienlaikus atbalstīt kreisuma tendences Eiropā un sludināt sevi kā alternatīvu šīm tendencēm.

LGBT atbalstītājsLGBT atbalstītājs

Bet akcentu maiņai no Krievijas tautiešu politikas uz Rietumu kreiso “intersekcionālismu” ir vēl citi iemesli. Arvien sarūkot Krievijas tiešajai ietekmei Baltijā (pamatā etniski-demogrāfisko faktoru dēļ – krievvalodīgo īpatsvars sarūk), Kremlim neatliek nekas cits, kā “krievvalodīgos” mēģināt parādīt kā vienus no latviešu neiecietības upuriem līdzās seksuālajām minoritātēm, imigrantiem u.c. grupām. Vēstījums par apspiestajiem krievvalodīgajiem un fašisma atdzimšanu nav mainījies, bet tam ir atrasts jauns ietvars, kas ļauj šos melus daudz labāk pieņemt Rietumos un latviešu kreiso aktīvistu vidē.

Raivis Zeltīts

Dalies:
Facebook
Twitter
WhatsApp

Apej cenzūru!

Neesi atkarīgs no sociālo tīklu starpniecības – saņem “Austošās Saules” ziņu apkārtrakstu savā e-pastā.